Sıkça Sorulan Sorular

SOptik kesim için gerekli şablonlar ne şekilde çizilmeli ?

Beyaz ve parlak bir kartona "Amerikan Bristol" parlak yüzüne rapido kalem ile kartonun kenarlarından 4'er cm içeride olacak şekilde çizilmelidir.


S Bir kartona sığmayan şekillerde kartona ek yapılabilirmi?

Evet yapılabilir ancak kartonlar altlı üstlü değil yanyana eklenmelidir.


S Şablonlara kesim payı verilmelimi ?

-Kesim sonrası mutlak bir işleme yapılacaksa, toplamda :
60 mm kalınlığa kadar 5 mm
60mm 150mm arasındaki kalınlıklarda ise 10 mm kesim payı verilmeli + işleme payı unutulmamalıdır.

-Kesim sonrası parçaya bir işlem yapılmadan kullanılacaksa : 6 mm -30 mm arası =1 mm
30 mm - 60 mm arası = 1.5mm
60 mm - 150mm arası = 2 mm

150 mm sonrası için = 3 mm tolerans verilmelidir. Toleranslar tüm kenarlarda verilmeli ve dış kesimlerde (+), iç kesimlerde ise (-) olarak verilmelidir.


S Şablonlar tekrar kullanılabilirmi ?

Verilen seri numaraları sayesinde her istediğinizde çıkartılır ve defalarca kullanılır. Müşteri şablonunu geri almak isterse kirletmeden , katlamadan ve rulo yapmadan muhafaza etmelidir.Şablonların üzerine firma ismi , kalınlılan , adedi ve sipariş tarihi yazılmalıdır.


S Özel kalite ve özel ebat sipariş verilebilirmi ?

Her türlü özel sipariş verilebilir, fakat sipariş 10 ton civarında olmalı ve Ereğli Demir ve çelik {ERDEMİR} Fabrikalarının vereceği süre göz önünde tutulmalıdır.


SMalzemesini getirerek sadece kesim yaptırabilirmiyiz ?

Yapılabilir ancak kesim şekline ve sistemine göre özel fiyat çıkartılır.


SEn kalın kaç mm sac kesebilirsiniz ?

Müşterilerimizden gelen talep doğrultusunda şu ana kadar en kalın 350mm kesilmiştir.


SPlazma kesim nedir?

Maddenin ilk üç halini hepimiz biliyoruz: katı, sıvı, gaz. Bilim adamları maddenin 4. haline plazma adını veriyorlar. Kesilen metal işleminin bir parçası olarak, plazmanın elektrik iletkenliği, arkın işe dönüşmesine sebep oluyor.
Gazın içinden geçtiği kısıtlı uç (kafa ucu) gazın hızla sıkışmasına neden oluyor ve hızla gelen bu gaz erimiş metali kesiyor. Gaz aynı zamanda kesiği korumak için kesme alanının çevresine de veriliyor.
Günümüzde pek çok iyi plazma kesicilerde, elektrod ve kafa ucu arasında hem gazı iyonize etmek hem de plazma oluşumunu ark transferinden önce başlatmak için bir pilot ark kullanılıyor. Kullanılan diğer yöntemler arasında ateşleyiciye dokunarak bir parlama yaratmak ve döngüyü başlatmak için yüksek frekans kullanımı bulunuyor.


SOksijen kesim nedir ?

Oksijen kesim ise ; oksijen ve propan karışımı ile tavlanan metalin üstüne basınç oksijeni verilip metalin bu basınç oksijeni ile ekzotermik ( dışa ısı veren ) reaksiyona girip , yanarak curuf halinde akması ile oluşmaktadır.